Régóta töröm a fejem, hogy azt a sok-sok tapasztalatot, amit megosztottak már velem az édesanyák, hogyan lehetne minél koncentráltabban, áttekinthetőbben megmutatni. Fontosak a részletek, az egyes kérdésekre adott válaszok összesítése, de ugyanilyen fontos, hogy egy-egy témában is legyen, lehessen egy átfogó képünk. Fontosnak tartom már most kiemelni: nem lesz erre tökéletes megoldásom. Az évek haladtával finomodni fog a kép, ahogy egyre több tapasztalat gyűlik össze, azzal együtt egyre pontosabb lesz, amit látunk, de tökéletes sohasem lesz. Egy ilyen nagy volumenű, ráadásul kérdőíves adatgyűjtésnek számos korlátja van, amit érdemes észben tartanunk. Ugyanakkor jelenleg még mindig így juthatunk a legtöbb információhoz, ha szeretnénk rálátni a hazai szülészeti ellátásra, és felmérni várandósan a lehetőségeinket. Használjuk hát ezt a közös tapasztalatot, de használjuk tudatosan és jól!
A szülés élettani folyamat. Megfelelő szüléskísérési gyakorlat mellett nagyságrendileg a szülések 85%-a beavatkozások nélkül lezajlana. Ebből fakadóan kívánatos a rutinból végzett beavatkozások kerülése, az élettani folyamatok támogatása, a természetes vajúdástámogatási módszerek előtérbe helyezése, szülés után a zavartalan aranyóra, a szeparáció mentes együttlét a babával a szülést követően, illetve a kórházban töltött napok alatt, valamint a korszerű szoptatástámogatási gyakorlat. A statisztikák aszerint kerültek feltüntetésre, hogy mennyiben felelnek meg ezeknek a tudomány jelenlegi állása szerinti korszerű gyakorlatoknak. Vagyis a felsoroltak között minél magasabb százalékos eredményt ér el az intézmény egy-egy témában, annál jobb. Nem lesz és nem is lehet olyan, hogy minden 100% és nagyon fontos, hogy ez nem baj. Minden beavatkozásnak, gyógyszernek van helye, ideje, indokoltsága. A hangsúly a rutinnal szemben a szükséges helyzetben való alkalmazáson van. Tekintve, hogy az adatgyűjtés nem terjed ki koraszülésekre, illetve olyan szülésekre, ahol az anya és/vagy a baba a szülést követően intenzív ellátásra szorult, a feltüntetett adatok ideális esetben elérhetnék vagy témától függően meg is haladhatnák az imént említett 85%-ot.
A táblázat felépítése, illetve az eredmények meghatározásában részt vett adatok:
Anyai tapasztalatok: a statisztikák készítésének idején beérkezett anyai tapasztalatok száma. A feltüntetett statisztikák ezeknek az édesanyáknak a beszámolóit, szülés körüli tapasztalatait tükrözik, vagyis nem reprezentatív adatok.
Szülések kb. X%-a: Az adatgyűjtés a 2011 és azt követő években történt szülésekre terjed ki. 2015 előttről azonban nem áll rendelkezésre nyilvános adat arról, hogy az egyes években, az egyes intézményekben hány gyermek született. Ugyanakkor jogos, és lényeges kérdés, hogy a beérkezett anyai tapasztalatok az adott intézményben szült anyák hány %-át jelentik. Ezt csak becsülni tudom. Ehhez összevetettem a 2015-2021-ben egyes kórházakban szült anyák számát a szülészeti adatbázisban azonos időszakban történt szülések számával. Ezt a százalékot mutatja az oszlop. Azonban az adatgyűjtés tartalmaz 2015 előtti szüléseket is, illetve 2022-es szüléseket is, ebből fakadóan ez az arány erősen tájékoztató jellegű, így a fennálló bizonytalanságok, illetve a beérkező tapasztalatok eltérő száma miatt az egyes intézmények jelenleg nem hasonlíthatóak össze egymással!
Császármetszés: hüvelyi szülések aránya, szemészeti kontroll alapján javasolták a programozott császármetszést; a katétert fájdalomcsillapítás után helyezték fel; kísérő jelen lehetett az anya mellett a műtőben; találkozott az anya gyógytornásszal a kórházi napok alatt; azonnali bőrkontatkusra volt lehetőség a baba kiemelését követően; volt aranyóra az anyával; ezek hiányában volt szőrkontaktus az apával; szoptathatott az anya már a műtőben; nem szeparálták a babát a szülést követően; a szülésélmény alapján az anyák mekkora hányada válaszolta, hogy kizárólag a szülésélmény alapján bármikor szülne újra.
VBAC: a korábban császármetszéssel szült anyák milyen arányban jutottak el a VBAC megpróbálásáig; milyen arányban nem hallottak VBAC-re vonatkozó tévhiteket a várandósgondozás során; milyen arányban volt sikeres a VBAC.
Ambuláns szülés: nem próbáltak akadályt gördíteni az anya kórházból történő távozása elé; az anyának megfelelő bánásmódban volt része miután jelezte, hogy ambulánsan szeretne távozni az intézményből.
Otthonszülés: tervezett otthonszülésből törtőnő kórházba szállítás esetén nem érte az anyát atrocitás az otthonszülés miatt; nem érte atrocitás a bábát az intézményben, a bába az anyával maradhatott az intézményben is.
Szülésindítás: a szülés spontán indult.
Beavatkozások: nem volt beöntés, borotválás, rutin vénabiztosítás, infúziós folyadékpótlás, oxytocinos fájáserősítés, folymatos ctg (csak az alacsony kockázatú várandósokat néztem!), burokrepesztés, kontrakció közben történő méhszájvizsgálat, méhszájtágítás, hasba könyöklés, gátmetszés, műszeres szülésbefejezés.
Gyógyszeres fájdalomcsillapítás: az anya nem kapott epidurális érzéstelenítést, no-spat, kéjgázt vagy egyéb kábító hatású gyógyszeres fájdalomcsillapítást.
Vajúdástámogatás: támogatták a vajúdás alatti evést, ivást (csak az alacsony kockázatú várandósokat néztem!), szabad mozgást; legalább 2 féle vajúdástámogatási, természetes fájdalomcsillapítási módszert javasoltak az anyának (18 lehetőséget soroltam fel, köztük olyat is, minthogy biztató, megnyugtató szavakkal bátorították az anyát); a vajúdás alatt az anyát engedték befelé figyelni, figyeltek rá, hogy a vajúdást minél kevesebb dolog zavarja meg; támogatták az anyát, hogy ösztönösen viselkedhessen a vajúdás alatt.
Kitolási szak: ahol volt, ott megvárták a pihenj és légy hálás szakaszt; a kitolási szakot nem irányították; függőleges testhelyzetben szült az anya; a kitolási pozíció anyai választás volt.
Lepényi szak: a méhlepény beavatkozásoktól mentesen született meg.
Aranyóra (hüvelyi sz.): azonnal bőrkontaktusba került a baba; legalább 45 percig tartott a bőrkontaktus; mellre került a baba az aranyórában.
Újszülöttellátás: megvárták a köldökzsinór pulzálását; az újszülöttellátás az anyával egy helyiségben történt; a baba légútjait nem tisztították ki rutinszerűen; a babát nem fürdették meg; a magzatmázat nem távolították el; a baba köldökére nem tettek alkoholt, köldökhintőport; nem cseppentettek a baba szemébe.
Csecsemőosztály: a szülést követően a babát nem szeparálták (hüvelyi sz.), rooming in ellátás volt; fürdetéseknél, vizsgálatoknál az anya jelen lehetett; a látogatókhoz ki lehetett vinni a babát; nem tették pólyába a babát.
Szoptatástámogatás: nem kértek a babának cumit/cumisüveget; segítettek a szoptatásban; tájékoztatták az anyát az éhségjelekről; segítettek a mellre helyezésben; nem kellett mérni a babát szoptatások előtt és után; nem írták elő, hogy 1-1 szoptatás során mennyit kell ennie a babának; az igény szerinti szoptatást javasolták; pótlást szoptatásbarát módon kapott a baba; nem hallottak az anyák tévhiteket a szoptatásról.
Informált döntés: a vajúdás, szülés alatti beavatkozásokról tájékoztatták az anyát és figyelembe vették a döntését; a csecsemőosztályon a pótlással kapcsolatos kérdésekben egyeztettek az anyával.
Érzések tapasztalatok: a szülést az anya háborítatlannak élte meg, a kéréseit figyelembe vették; a szülésélménye alapján bármikor szülne újra.
A kérdésekre adott válaszok eredeményeit részletesen a szülészetek saját statisztikái alatt találod.
A táblázat utolsó sora a statisztika készítésekor rendelkezésre álló anyai tapasztalatokat mutatja, nem a felette lévő sorok összesenje. Frissítésére - ahogy az egyes szülészetek esetén is - az adatok megduplázódása esetén kerül sor, és nem minden alkalommal, amikor egy-egy szülészet adatai frissülnek.
Ha felmerült benned kérdésként, hogy miért ezek a témák kerültek az összesítő statisztikák készítéséhez bevonásra, ha nem vagy benne biztos, hogy mi is a jelentősége egy-egy kérdésnek, ha szeretnél többet megtudni, jobban a dolgok mélyére látni, akkor a Tudásbázis menüpontban egy közepesen vastag könyvnek megfelelő információs anyagban részletesen írok minderről, A rövidebb, tömörebb lényeget pedig a Szülésfelkészítő Kártyákban foglaltam össze.
A betűk színei a tájékozódást segítik:
85% és afölött zöld,
70-84% narancs,
70% alatt piros.
Töltsd ki te is a kérdőívet, gazdagítsd tapasztalataiddal az adatbázist, és segítsd ezzel a várandósok tájékozódását! Köszönöm!